Motinėlė

Titulinis

Aktualijos

Bičių produktai

Receptai

Bitynas

Bičių ligos

Tai įdomu

Komentarai

 

Nuorodos

   
   
   
  E-Mail
 

 

   
 
 

   
 

Puslapį sukūrė:
Andrius Dūda 
2002-03-21

 Receptai

Kaip maistas medus gali pagardinti antruosius patiekalus, užkandžius, konditerinius gaminius, iš jo galima pasigaminti puikius gėrimus. Kaip vaistas - naudojamas kosmetikoje, liaudies medicinoje.Į firminį Alvydo patiekalą!!!

    Konditeriniai gaminiai

Meduolis

400g medaus, 5 kiaušiniai, 200 g cukraus, 50 g sviesto, 1 stiklinė grietinės, 500 g miltų, 1 šaukštelis sodos, 2 šaukšteliai prieskonių mišinio: maltų gavzdikėlių, cinamono, muskato riešuto, kvepiančiųjų pipirų.

Trynius ištrinti su cukrumi, supilti pavirintą medų (atvėsusį), suberti prieskonius, supilti lydytą sviestą, grietinę, išplaktą su soda, suberti sijotus miltus ir maišyti. Tuomet dėti išplaktus baltymus. Supilti tešlą į paruoštą skardą. Kepama apie 40 min. vidutinio karštumo orkaitėje ar krosnyje.
Iškeptą meduolį išversti ant lentelės, atvėsinti. Po to pjaustyti nedideliais gabalėliais.

Kalėdiniai meduoliai

Tešlai: 2 tryniai, 1 kiaušinis, 100 g cukraus, 100 g grietinės, 100 g sviesto, 80 g medaus, 500 g miltų, 0,5 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių, 0,5 arbatinio šaukštelio prieskonių mišinio.
Paruošimui: 50 g šokalado, 1 baltymas, 1 stiklinė cukraus pudros, truputis aronijos sulčių.

Kiaušinį ir trynius išsukame su cukrumi. Į juos sudedame pakaitintą medų su sviestu ir prieskoniais. Supilame grietinę ir miltus, sumaišytus su kepimo milteliais. Užminkytą tešlą 2-3 val. laikome šaldytuve.
Iškočiojame 7 mm storio tešlos lakštą. Iš jo išpjauname norimos formos meduolius. Kepame vidutinio karštumo orkaitėje, kol paruduoja.
Ruošdami glajų, kiaušinio baltymą išplakame iki standžių putų. Nuolat plakdami po šaukštelį suberiame cukraus pudrą. Jei glajų dažysite uogų sultimis, reikės pridėti daugiau cukraus pudros.
Iš sviestinio popieriaus susukame piltuvėlį į kurį pridedame glajaus arba išlydyto šokolado. Nukerpame piltuvėlio smailųjį galą ir tolygiai spausdami puošiame meduolius.

Minkštas meduolis

2,5-3 stiklinės kvietinių miltų arba rupių ruginių miltų, 3 kiaušiniai, stiklinė rūgusio pieno, stiklinė grietinės (vietoj pieno galima dėti stiklinę geros varškės), 2 stiklinės medaus, 4 šaukštai cukraus, 2 šaukšteliai prieskonių mišinio šaukštelis sodos.

Medus pavirinamas ir atvėsinamas. Kiaušiniai išplakami su cukrumi, supilamas rūgusis pienas (arba sudedama ištrinta varškė), giretinė, prieskoniai, soda, išmaišyta su  nedideliu kiekiu rūgštaus vandens, ir miltai. Tešla gerai išplakama, ji turi būti geros rūgščios grietinės tirštumo. Paruošta tešla išpilama į pergamentiniu popieriumi išklotą skardą ir kepama 30-40 min. nekarštoje orkaitėje.

Žemaitiškas meduolis

800 g medaus, 1,2 stiklinės cukraus, 12 kiaušinių, šaukštelis cinamono, 20 grūdelių kardamono, 3-4 šaukštai cukrinukų (cukatų), 4,5-5 stiklinės miltų, šaukštelis sodos.

Tryniai gerai išsukami su cukrumi, supilamas medus, suberiami prieskoniai, miltai, soda, ir viskas išmaišoma. Sudėjus išplaktus baltymus, dar kartą atsargiai išmaišoma, supilama į formas ir kepama vidutinio karštumo krosnyje.

Meduoliukas

Stiklinė medaus, 200 g sviesto, 3 kiaušiniai, 200 g grietinės, 1 šaukštelis sodos, 1 stiklinė cukraus, 4 keturios stiklinės persijotų miltų, prieskonių mišinio, maltų kvepiančiųjų pipirų, cinamono, pakelis vanilinio cukraus, 10 maltų gvazdikėlių.

Medų su prieskoniais pavirinkite 2 min. Nukaiskite, sudėkite sviestą ir sukite, kol ištirps.
Į atvėsusį medų dėkite grietinę (prieš tai joje išmaišę sodą), išplaktus su cukrumi kiaušinius, suberkite miltus ir išmaišykite. Viską supilkite į paruoštą skardą. Kepkite apie 50-60 min. įkaitintoje orkaitėje. Iškeptą meduoliuką supjaustykite gabalėliais, sudėkite piramide.

Medaus saldainiai

200 g medaus, 200 g sviesto, 200 g riešutų, 200 g avižinių dribsnių, 1 pakelis vanilinio cukraus, apelsino ar citrinos žievelių.

Medų su sviestu išsukite. Supilkite avižinius dribsnius, sudėkite mėsmale sumaltus riešutus, vanilinį cukrų, išmaišykite. Skardą išklokite sviestu ištepta folija ir sukrėskite paruoštą masę. Sulyginkite. Statykite šaltoje vietoje. Kai sustings supjaustykite gabaliukais, ant jų užtarkuokite apelsino ar citrinos žievelės. Saldainiukai atrodys kaip apsnigti.

Meduoliniai bučinukai

Tešlai: 1 kiaušinis, 2 tryniai, 75 g sviesto, 200 g cukraus, 200 g medaus, 2 šaukštai greitinės, 500 g miltų, 1 arbatinis šaukštelis sodos, 3 arbatiniai šaukšteliai prieskonių mišinio.
Puošimui: 100 g pieniško šokolado, 100 g graikiškų riešutų.

Kiaušinį ir trynius išsukame su cukrumi. Į juos sudedame pakaitintą medų su sviestu ir prieskoniais. Supilame grietinę ir miltus, sumaišytus su kepimo milteliais. Užminkytą tešlą 2-3 val. laikome šaldytuve. Iš tešlos padarome graikinio riešuto dydžio rutuliukus, išdėliojame ant miltais pabarstytos skardos 6 cm. atstumu. Kepame vidutinio karštumo orkaitėje 20-25 min. Atvėsusius meduoliukus puošiame ištirpintu šokaladu ir graikiniais riešutais.

Meduolinis tortas su riešutais

Tešalai: 4 kiašiniai, 0,5 stiklinės cukraus, 50 g medaus, 50 g sviesto, 250 g miltų, 1 arbatinis šaukštelis kepimo miltelių, 50 g lazdyno riešutų, 1,5 arbatinio šaukštelio prieskonių mišinio.
Kremui: 300 g grietinėlės, 300 g cukraus, 100 g sviesto, 1 pakelis vanilinio cukraus.
Puošimui: 150 g lazdynų riešutų, 10 spanguolių uogų.

Kiaušinių trynius išsukame su cukrumi. Į juos nuolat maišydami po šaukštą dedame pakaitintą medų su sviestu ir prieskoniais. Sudedame gerai išplaktus baltymus, susmulkintus riešutus, suberiame persijotus miltus, sumaišytus su soda. Tešlą supilame į sviestu išteptą torto formą ir kepame vidutinio karštumo orkaitėje apie 30 min. Iškepusį meduolį atvėsiname, supjaustome į 4 lakštus, suviniojame į maistinę plėvelę ir laikome 24 val.
Kremui: grietinėlę verdame su cukrumi, nuolat maišydami, kol masė tampa grietinės tirštumo. Tuomet ją atšaldome, sudedame sviestą ir išplakame iki purumo. Šiuo kremu pertepame meduolinius lakštus, o po to ir torto šonus bei viršų. Tortą apibarstome stambiai sukapotais riešutais. Viršų puošiame plakta grietinėle ir spanguolėmis.

Meduolinis tortas su varške

Tešlai: 4 tryniai, 4 šaukštai grietinės, 100 g sviesto, 400 g medaus, 100 g cukraus, 400 g miltų, 1 arbatinis šaukštelis sodos, 2 šaukštai prieskonių meduoliams.
Kremui: 2 pakeliai varškės, 0,5 stiklinės pieno, 2 šaukštai želatinos, 1 stiklinė cukraus, 1 apelsinas, truputis džiovintų apelsino žievelių.

Medų kelis kartus pakaitiname dubenėlyje, kad patamsėtų. Trynius ištriname su cukrumi ir į juos supilame atvėsusį medų, prieskonius, grietinėje išmaišytą sodą, miltus. Tešlą supilame į tortine formą ir kepame 30-40 min. 180-200°C temperatūros orkaitėje.
Varškę kremui permalame ir plakame ją mikseriu. Plakdami supilame pieną, suberiame cukrų, kubeliais supjaustytą apelsiną (2-3 griežinėlius galima palikti puošimui), įdedame sutarkuotos džiovintos apelsino žievelės, išbrinkusią ir ištirpintą želatiną. Želatiną galima brinkinti sultyse, o jeigu jų neturime - vandenyje.
Atvėsusiame meduolyje išpjauname apvalų lakštą taip, kad meduolis taptų panašus į inda, į kurį galima būtų supilti varškės masę. Supylę varškės masę, meduolį puošiame apelsino griežinėliais ir išpjauto meduolio gabaliukais (iš jų formele galima išspausti lašelius ar kt.).

Neriebus meduolis

400 g medaus, 5 kiaušiniai, 1,2 stiklinės cukraus, 2,5 šaukšto tirpinto sviesto, stiklinė grietinės, 3,5-4 stiklinės miltų, šauktas sodos, 2 šaukšteliai prieskonių mišinio: maltų gvazdikėlių, cinamono, muskato riešuto, kvapiųjų pipirų.

Truyniai ištrinami su cukrumi, supilamas pavirintas medus (ataušęs), suberimi prieskoniai, supilamas tirpintas sviestas, grietinė, išpalkta su soda, suberiami išsijoti miltai ir gerai sumaišoma. Baiginat maišyti, sudedami išplakti baltymai. Tešla supilama į paruoštą skardą. Kepama apie 40 min. vidutinio karštumo krosnį. Iškeptas meduolis išverčiamas ant lentelės, ataušinamas. Po to pjaustomas nedideliais gabalėliais.

Medaus vainikas

3,5-4 stiklinės miltų, 5 šaukštai tirpinto margarino arba aliejaus, 250 g medaus, 1,2 stiklinės cukraus, stiklinė grietinės, 3 kiaušiniai, 5 šaukštai razinų, truputis kepimo miltelių.

Miltai sumaišomi su kėlimo milteliais. Medus pakaitinamas su cukrumi ir ataušinamas iki kambario temperatūros. Į margariną arba aliejų supilamas medus, įmušama po kiaušinį ir maišoma, kol masė pasidaro puri. Paskui pilama po truputį grietinė, suberiamos razinos, prieskoniai. Paruošta tešla supilama į tuščiavidurę formą, išklotą riebalais išteptu pergamentiniu popierimiu, ir kepama apie 1 val.

Medaus tortas su riešutais

2,5 stiklinės miltų, 100 g medaus, 1 kiašinis, 100 g sviesto, 1-2 valgomieji šaukštai grietinės.
Kremui: 1 stiklinė šaltos grietinės (geriau naminės), 1 stiklinės cukraus, šiek tiek citrinos rūgšties, 20 susmulkintų graikinių riešutų.

Ištirpinti sviestą, įdėti medų ir dar šiek tiek pašildyti. Kiaušinį ištrinti su cukrumi. Viską sumaišius pamažu sukant berti miltus. Įberti arbatinį šaukštelį "gesintos" sodos. Iš šios tešlos iškepti 3 norimos formos paplotėlius ir ataušinti.
Grietinę išsukti su cukrumi, rūgštele ir riešutais. Šiuo kremu pertepti iškeptus paplotėlius. Totą puošti pagal savo išmonę.

Obuolių pyragas su medumi

5 antaniniai obuoliai, po 100 g sviesto, medaus, cukraus, 2 kiaušiniai, 0,5 šaukštelio sodos, 250 g miltų.

Obuolius perpjauti į 4 dalis, išimti sėklalizdžius, supjaustyti skiltelėmis. Į ištirpintą sviestą sudėti skystą medų, cukrų, kiaušinius, viską krupščiai išmaišyti. Supilti miltus su gesinta soda, užmaišyti tešlą. Suberti obuolius ir iškrėsti į išteptą sviestu formą. Kepti 170 °C karštumo orkaitėje.

Pyragėliai su braškėmis

Tešlai: 3 stiklinės miltų, 2 stiklinės braškių, 4 šaukštai medaus.

Iškočioti apvalius paplotėlius, į vidų įdėti braškių įdarą su medumi. Pyragėlių kraštus užspauti, patepti kaiušiniu ir kepti orkaitėje, kol paruduos.

Spanguolių pyragas

770 g tešlos
Įdarui: 200 g marmelado, 220 g spanguolių, 75 g medaus.

Paruoštą mielinę tešlą iškočioti 0,7 cm. storio sluoksniu, po to perdėti į išteptą sviestu skardą, išlyginti. Ant tešlos užteptą įdarą - vaisinį marmeladą arba spanguoles, sumaišytas su medumi, tešlos kraštus užlenkti ir užspausti taip, kaip bandeles.
Pyragą papuošti plonai iškočiotos tešlos juostelėmis, pakildinti, aptepti kiaušiniu ir iškepti. 
Tokį pat pyragą galima iškepti ir iš paprastos tešlos

Uginčienė J., Lietuva prie balto stalo. Ruduo. - Kaunas, 1996
Uginčienė J., Lietuva prie balto stalo. Vasara. - Kaunas, 1996
Kveičiu prie stalo. Nr. 12 / redaktorė R. Marcinkevičienė
Lietuviški patiekalai / sudarytoja J. Kairienė. - Vilnius, 1991
Pagrandukas. 1994 Nr. 4 / redaktorė E. Striaukienė
Vaisiai ir uogos. - Vilnius, 1997.

Į pradžią

 

 

770x1_j.gif (67 bytes)
©2002 Bitininko Alvydo svetainė
Šviesos 6, 4183 Kurkliai, Anykščių raj., tel.8-251-49212, el.paštas alvydas.d@email.lt