Spausk čia!

Titulinis

Aktualijos

Bičių produktai

Receptai

Bitynas

Bičių ligos

Tai įdomu

Komentarai

 

Nuorodos

   
   
   
  E-Mail
 

 

   
 
 

   
 

Puslapį sukūrė:
Andrius Dūda 
2002-03-21

 Bičių produktai

  Bitės gamina medų, vašką, pienelį, nuodus, pikį, žiedadulkes ir bičių duonelę.

 Bičių pikis

Bičių pikis - biologiškai aktyvi madžiaga, kurią renka bitės darbininkės iš medžių pumpurų, jaunų šakelių lapų. Bičių pikio bendrieji duomenys, sudėtis, naudojimas medicinoje.     

Sudėtis

Bičių pikis yra tamsiai pilka arba rusva tampri masė, turinti stiprų, bet malonų aromatą. 15 laipsnių temperatūroje pikis tampa tampriu ir kietu, o pašildytas iki 30 laipsnių - minkštu ir lipniu. Pikis blogai tirpsta karštame vandenyje, bet gerai spirite ir eteryje.
Cheminiu požiūriu bičių pikis yra labai sudėtingas junginys. Jį sudaro įvairios aromatinės medžiagos (apie 55 proc.), vaškas (apie 30 proc.), eterinis aliejus (apie 10 proc.) ir žiedadulkės (apie 5 proc.). Nustatyta, kad daugiausia pikyje yra flavanoidų (apie 25 proc.). Tai sudėtingi eteriai, terpenai, (bisabololas, pferostilbenas, fenolio trigliceroidai), organinės rūgštys (benzoinė, vanilinė ir kitos), vanilino ir izovanilino aldehidai, betulenas, betulenolas ir t.t. Pikyje taip pat yra daug įvairių meneralinių medžiagų: mangano, cinko, vario, nikelio, kobalto, kalcio, kalio, fosforo, sieros, natrio, geležies, magnio. Jų kiekiai nedideli ir svyruoja nuo pėdsakų iki 11,6 mkg/100 g. Vitaminų pikyje yra nedaug: B1, B2, B6, C, E, A, nikotininė ir pantoteno rūgštys. Pikyje yra nuo 8 iki 17 aminorūgščių. Iš jų svarbiausios - serinas, gliukolis, alaninas, triptofanas, leicinas, lizinas, histidinas, metionimas, valinas. Be to, pikyje yra sudėtingų  riebalinių rūgščių, įvairių angliavandenių, daug inhibitorinių, antimikrobinių ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų.
Dažniausiai vartojami 10-20-30 proc. spiritiniai pikio tirpalai ir 20 proc. aliejinis pikio tirpalas. Be to išleidžiamas pikio tirpalas "Propoceum", vartojamas dermatologijoje ir vietinėje chirurgijoje. Aerozolio preparatas "Proposol" vartojamas kaip priešuždegiminė ir dezinfekuojanti bei skausmą mažinanti priemonė gingivitams, stomatitams ir viršutinių kvėpavimo takų ligoms gydyti. Kaune pagamintos tabletės su pikiu "Laprasol" vartojamos po liežuviu burnos gleivinės dizinfekcijai. Jau yra sukurti pikio preparatai "Propoltin" (vartojamas nuo uždegimų injekcijoms) ir akių lašai "Propomiks" - trauminiams keratitams ir akių bei akies vokų uždegimams gydyti. Neseniai pasirodė preparatas "Propodez" - tabletės su bičių pikiu ir vitaminu C. Jau baigiamas paruošti 10% vandeninis pikio tirpalas, skirtas kvėpavimo ligoms gydyti aerozoliu. 

Baltuškevičius A., Bičių produktai sveikata apiterapija.- Kaunas, 1995

Į pradžią

 

 


©2002 Bitininko Alvydo svetainė
Šviesos 6, 4183 Kurkliai, Anykščių raj., tel.8-251-49212, el.paštas alvydas.d@email.lt