Spausk čia!

Titulinis

Aktualijos

Bičių produktai

Receptai

Bitynas

Bičių ligos

Tai įdomu

Komentarai

 

Nuorodos

   
   
   
  E-mail
 

 

   
 
 

   
 

Puslapį sukūrė:
Andrius Dūda 
2002-03-21

Bičių produktai

  Bitės gamina medų, vašką, pienelį, nuodus, pikį, žiedadulkes ir bičių duonelę.

Geras medus - ir maistas ir vaistas

   Medus yra labai vertinamas nuo senų laikų, nes jis žmogui teikia sveikatos ir stiprybės. Ypač naudingas vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms. Jei ant stalo visada būna medaus, ligos žmogų aplenkia. Šiame skyrelyje: medaus rūšys, sudėtis, gydomosios savybės.   

Medaus gydomosios savybės

Meduje esančios lakiosios medžiagos - fitoncidai naikina kai kurias bakterijas ir grybelius.
Gydymo ir profilaktikos tikslams reikia vartoti kokybišką, šviežią arba gerai išlaikytą medų. Jis turi gražiai atrodyti, būti gerai įpakuotas, reikiamos konsistencijos, gero skonio, kvapo, neturėti pašalinių kvapų. Natūralus medus - tai bičių perdirbtas žiedų surinktas nektaras, kuris yra suneštas į avilį, supiltas į korius ir užakiuotas. Kvėpavimo ir
virškinamojo trakto ligoms gydyti vartojamas grynas t.y. iš korių išsuktas medus, o aterosklerozės profilaktikai ir nervų ligoms gydyti galima  naudoti korių medų, duodant jį gabaliukais kramtyti, čiulpti, o likusį vašką išspjauti. Tokiu būdu žmogaus organizmas be medaus gaus daugiau lakiųjų aromatinių medžiagų, šiek tiek šviežių žiedadulkių, pikio bei vaško priemaišų. Šios medžiagos vaidina svarbų vaidmenį minėtų susirgimų profilaktikai ir ankstyvosioms ligos stadijoms gydyti.
Profilaktiškai reikėtų suvalgyti per dieną apie 100 g gryno medaus su koriais. Šią dozę patartina suvartoti per 3 ar 4 kartus. Geriausia gryną medų ištirpinti šiltame vandenyje arba arbatoje. Ištirpintas medus geriau įsisavinamas. Pavartojus medų 1-2 mėnesius, reikia padaryti pertrauką.
Medus vartojamas viršutinių kvėpavimo takų uždegimams
faringitui, laringitui, sinusitui, tracheitui, ūmiam bronchitui) gydyti. Medus veikia kaip priešbakterinė ir kosulį  mažinanti priemonė. Jis geriamas su šiltu pienu, arbata, esant reikalui, galima naudoti kartu ir medikamentus.
Medus teigiamai veikia širdies raumenį ir daugeliu atvejų jis gali pakeisti gliukozės tirpalą, leidžiama į veną. Jis sugeba praplėsti širdies kraujagysles, sergant stenokardija. Praplečia ir kitas kraujagysles, mažindamas kraujo spaudimą, sergant hipertonine liga. Medus mažina kraujospūdį inkstų ligų ir nieštumo metu atsiradusiai hipertonijai. Šiam tikslui rekomenduojama vartoti 3 arbatinius šaukštelius medaus, ištirpintus šiltame virintame vandenyje, ir išgerti po valgio 3 kartus per dieną. Gydymo kursas - 3-4 savaitės. Suvartotas medus netik mažina kraujospūdį, bet gerina bendrą savijautą ir miegą.  
Aterosklerozės sukeltai hipertonijai gydyti rekomenduojama vartoti šį receptą: vieną citriną užpilti karštu vandeniu ir palaikyti 2-3 min., po to citriną su žieve sutarkuoti, į gautą tyrelę įdėti 6 smulkiai supjaustyto vidutinio dydžio česnako skilteles, 3 šaukštus medaus, įpilti 0,5 litro šalto virinto vandens. Viską gerai išmaišyti ir palaikyti 3 paras viesioje vietoje, kol susidarys nuosėdas nukošti. Gautą skystį naudoti po 1 valgomą šaukštą 3 kartus per dieną 30 min. prieš valgį. Gydymo kursas - 1-2 mėnesiai.
Hipertonijai gydyti efektyvus ir toks mišinys: paimti po vieną stiklinę morkų ir krienų sulčių ir vieną stiklinę medaus. Viską gerai sumaišyti, įpilant vienos citrinos sultis. Naudoti po vieną arbatinį šaukštelį 1 val. prieš valgį. Gydymą tęsti 1-2 mėnesius.
Receptas stenokardijai gydyti: paimti 100 g šviežių alijošiaus sulčių, 300 g medaus, 500 g smulkiai supjaustytų graikiškų riešutų ir 1-2 citrinų sultis. Viską gerai sumaišyti ir vartoti po 1 valgomą šaukštą 3 kartus per dieną 30 min. prieš valgį.
Medumi gydomas virškinamojo trakto ligos - gastritas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė, vidurių užkietėjimas.
Medaus tirpalu galima reguliuoti skrandžio sulčių rūgštingumą ir atstatyti pažeistą skrandžio gleivinę. Esant padidėjusiam skrandžio sulčių rūgštingumui, ištirpinami 1-2 valgomi šaukštai medaus stiklinėje šilto (40-50 laipsnių) virinto vandens. Tirpalą išgerti greitai 1,5-2 val. prieš valgį. Esant sumažėjusiam skrandžio sulčių rūgštingumui, tokiu pat medaus kiekį reikia ištirpinti kambario teperatūros (apie 20 laipsnių) stiklinėje virinto vandens. Tirpalą gerti lėtai 5 min. prieš valgį. Gydymo kursą tęsti nuo 3-4 savaičių iki 2 mėnesių. Šiuo atveju medus veiks tik kaip gydomoji, bet ir kaip dietinė priemonė. Norint pagerinti peristaltika, esant užkietėjusiems viduriams, kais skrandžio sulčių rūgštingumas yra normalus, medaus tirpalas geriamas po valgio.
Medus yra efektyvus, gydant ūminį ir lėtinį kepenų uždegimus. šiuo atveju medus didina glikogeno rezervus kepenyse, gerina kepenų funkciją, skatina tulžies nutekėjimą. Vakare išgertas medaus tirpalas gerina miegą ir tinka vartoti nerviškai jautriems asmenims, ypač nemigos metu. Sergant širdies ar klimakterine neuroze, geras efektas vartojant medaus vonias. Į šilto vandens vonią reikia įdėti 200 g medaus, gerai išmaišyti ir vonioje išbūti 20-30 min. Medaus vonios veikia raminančiai nervų sistemą, stiprina organizmą, gerina miegą.  

Medus gydomojoje kosmetikoje

Medus dažnai vartojamas gydimojoje kosmetikoje. Jis minkština sausą odą, apsaugo ją nuo pleiskanų, gerina veido odos mitybą, minkština rankų odą. Šiam tikslui naudojami medaus kremai ir medaus kaukės. Jos dedamos ant veido 20-čiai min., prieš tai nuplovus veidą ramunėlių tirpalu. Po to veidas nušluostomas vatos tamponu ir nuplaunamas šiltu minkštu vandeniu.  
Rekomenduojami šie medaus kaukių receptai: 1) pieno - medaus kaukė, susidedanti iš vieno valgomojo šaukšto skysto medaus ir vieno desertinio šaukšto pieno; 2) kiaušinio trynio - medaus, susidedanti iš vieno arbatinio šaukštelio medaus ir glicerino, gerai sumaišyto su vieno kiaušinio tryniu. Veido ir rankų odai minkštinti labai naudingas medaus vanduo (į 0,5 stiklinės šilto virinto vandens įdėti vieną valgomą šaukštą medaus ir gerai išmaišyti).

Baltuškevičius A., Bičių produktai sveikata apiterapija.- Kaunas, 1995

Į pradžią

 

 

770x1_j.gif (67 bytes)
©2002 Bitininko Alvydo svetainė
Šviesos 6, 4183 Kurkliai, Anykščių raj., tel.8-251-49212, el.paštas alvydas.d@email.lt