Spausk čia!

Titulinis

Aktualijos

Bičių produktai

Receptai

Bitynas

Bičių ligos

Tai įdomu

Komentarai

 

Nuorodos

   
   
   
  E-mail
 

 

   
 
 

   
 

Puslapį sukūrė:
Andrius Dūda 
2002-03-21

 Bičių produktai

  Bitės gamina medų, vašką, pienelį, nuodus, pikį, žiedadulkes ir bičių duonelę.

Nuodai

Bičių nuodai - tai bitės darbininkės sekretas, pagamintas specialioje liaukoje ir sukauptas vadinamajame nuodų maišelyje. Bičių nuodų bendrieji duomenys, sudėtis, naudojimas medicinoje.    

Naudojimas medicinoje
Bičių nuodų gydomosios savybės

Kadangi bičių nuodų veikimo mechanizmas gana sudėtingas, tai ir bičių nuodų gydomosios savybės labai įvairios.
Žinoma, kad bičių nuodai gydančiai veikia įvairius žmogaus organizmo organus ir sistemas. Jie išplečia smulkiąsias arterijas ir kapiliarus, padiddindami kraujo pritekėjimą į nesveiką organizmą. Veikdami per nervų sistemą, bičių nuodai mažina skausmą. Odos temperatūra bitės įgėlimo ar bičių nuodų preparato įšvirkštimo vietoje greitai pakyla 2-6 laipsniais. Bičių nuodai palankiai veikia kraują gaminančių organų sistemą: nuo jų padidėja hemoglobino kiekis, leukocitų skaičius, sumažėja eritrocitų nusėdimo greitis, mažėja kraujo klampumas ir krešėjimas. Bičių nuodai gydančiai veikia širdies raumenį, mažina padidėjusį kraujo spaudimą, cholesterolio kiekį kraujyje. Nuo bičių nuodų daugiau išsiskiria šlapimo ir azoto turinčių medžiagų. Bičių nuodai gerina bendrą ligonio būklę, organizmo tonusą ir darbingumą, epitetą, medžiagų apykaitą, nuo jų ligonis geriau miega.
Bičių nuodus kaip gydomąją priemonę galima naudoti tiesiogei, leidžiant bitėms įgelti skaudamas vietas, dažniausiai sąnarius, arba naudojant bičių nuodų preparatus, t.y. vaistus, kurių svarbiausia sudėtinė dalis yra bičių nuodai.
Bičių nuodų priešuždegiminis ir skausmą mažinantis poveikis įrodytas jau seniai. Pastaraisiais metais B. Orlovo atlikti tyrimai įrodė bičių nuodų apsauginį veikimą nuo radiacijos. Jie skatina žmogaus organizmo apsigynimo jėgas ir gali būti imunostimuliatoriais, gerina regeneraciją, gydo trambozes. Ir mūsų laikais naudotinas seniai žinomas gydymo metodas bičių įgėlimas. Teisingai vartojant šį metodą, galima pasiekti gerų rezultatų, gydant bronchinę astmą,  hipertoninės ligos I ir II stadijas, ankstyvas aterosklerozės formas, kojų kraujagyslių pažeidimus (endarteritus), periferinės nervų sistemos ligas, periartritus, artrozes, artritus. Literatūroje yra duomenų apie klausos nervo uždegimo ir kai kurių odos ligų, pavyzdžiui, psoriazės gydymą. 
Pastaruoju metu daug dėmesio skiriama gydymui bičių įgėlimais. Šį gydymo metodą populiarina Rytų šalys - Japonija. Jau 1985 metais XXX Tarptautiniame bitininkystės kongrese japonų autoriai apipunktūrą (bičių įgėlimus) laikė lygiaverte akupunktūrai (gydymui su adatomis). Šie autoriai teigė, kad pati efektyviausia reumatinių ligų gydymo priemonė yra bičių įgėlimai. Bičių nuodai pasižymi antibakteriniu ir antivirusiniu  poveikiu.  Net virusinės odos ligas, kai slenka plaukai, gerai gydo bičių nuodai. Bičių įgėlimais gydomi padidintas kraujospudis ir galvos smegenų trambozė. Kaip teigia japonų autoriai, XXI amžius taps gydymo bičių įgėlimais era.
Vertingų rezultatų pasiekė kinų medikai, bičių nuodais gydydami vyrus, sergančius impotencija: bitėms leisdavo įgelti į specialius akupunktūros taškus, esančius kelio sąnario vidiniame paviršiuje. Gydyta nuo impotecijos 3015 asmenų ir pasiektas 73,2 proc. teigimas rezultatas.
Pastaraisiais metais bičių įgėlimais gydoma ir mūsų respublikoje. Štai Kauno klinikų gydytojas L. Mackevičius ne tik vartoja šį gydymo metodą, bet ir sukūrė savo orginalų aparatą, kuriuo patogu atlikti bičių įgėlimus ligoninės sąlygomis. Kadangi gydant bičių nuodais gali pasitaikyti alerginių reakcijų, ir šis gydymo metodas ne visiems tinka, todėl gydymą bičių nuodais gali skirti tik gydytojas, šios rūšies specialistas.   

Negalima gydytis bičių nuodais

Reikia žinoti, kad yra nemažai ligų, kuriomis sergnt, visiškai negalima gydytis bičių nuodais. Tai kepenų, inkstų, kasos ligos, cukrinis debetas, piktybiniai navikai, aktyvi tuberkuliozė, infekcinės ir kraujo ligos. Taip pat negalima skirti bičių nuodų alergiškiems ir jautriems bičių įgėlimams. Reikia žinoti, kad bičių nuodai nesuderinami su gyvačių nuodais ir jų kartu naudoti negalima. Apskritai gydymą bičių nuodais gali pakirti tik gydytojas, prieš tai ištyręs ligonį. Pačiam ligoniui gydytis bičių įgėlimais, nepaskyrus ir nekontroliuojant gydytojui, negalima.

Pirmoji pagalba, bitei įgėlus

Visi, kuriuos gali sugelti bitės, tiek bitininkai ir nebitininkai, turi žinoti apsinuodijimo bičių nuodais požymius ir mokėti suteikti bičių sugeltam pirmąja pagalbą.
Pirmojo laipsnio apsinuodijimas. Įgeltoji vieta smarkiai ištinsta, niežti visą kūno odą, atsiranda dilgėlinės pobūdžio išbėrimas; krečia drebulys, pakyla kūno temperatūra iki 38-39 laipsnių, ligonis tampa neramus.
Pirmoji pagalba. Tuojau pat reikia ištraukti geluonį, ties įgeta vieta po oda suleisti 0,1 proc. 0,5 ml adrenalino tirpalo, leisti antihistamininius preparatus - suprastiną, pipolfeną ar dimedrolį. Jų neturint, dėti ant įgeltos vietos šaltą kompresą ir duoti gerti dimedrolio, suprastino ar tavegilio.
Antrojo laipsnio apsinuodijimas. Įgeltoji vieta patinsta nežymiai, bet ima niežėti visą kūną, atsiranda smulkus išbėrimas, gali pabrinkti veidas, liežuvis, gerklos. Krečia drebulys, kyla kūno temperatūra, atsiranda pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pasunkėja kvėpavimas, trumpam krinta kraujospūdis, ligoniui silpna, tamsu akyse, jį apima baimė.
Pirmoji pagalba. Tokia pati, kaip ir pirmojo laipsnio apsinuodijimui. Papildomai reikia suleisti į raumenis dimedrolio ar suprastino ir 1-2 ml 30 mg prednizolono tirpalo. Jei apsinuodijimo požymiai nepraeina, pakartojama adrenalino injekcija ir į veną suleidžiama 10 ml 2,4 proc. eufilino tirpalo kartu su 10 ml 20 proc. gliukozės. Nukentėjusįjį patariama guldyti į ligoninę.
Trečiojo laipsnio apsinuodijimo atveju vystosi anafilaksinis šokas: staiga krinta kraujospūdis, nukentėjusysis netenka sąmonės, atsiranda traukuliai, nevalingas šlapimas, galimas mirties atvejis.
Pirmoji pagalba. Nukentėjusįjį reikia skubiai vežti į ligoninės reanimacinį skyrių. Pakeliui,  vežant į ligoninę, reikia vartoti tuos pačius vaistus, kaip ir sergant antrojo laipsnio apsinuodijimui.

Bitininko vaistinėlė

Kiekvienas bitininkas savo bityne turi turėti vaistinėlę, kurioje privalo būti sterelių vienkartinių švirkštų ir būtiniausi vaistai, kurie reikalingi pirmąjai pagalbai suteikti, netikėtai apsinuodijus bičių nuodais: 1) Adrenalino ampulės po 1 ml 0,1 koncentracijos; 2) Prednizolo ampulės  po 30 mg 1 ml; 3) Antihistamininiai preparatai (dimedrolis, tavegilis, pipolfenas, suprastinas); 4) Eufilino tabletės po 0,15 g, 1 flakonas. Kiekvieną vaistą patartina laikyti vaistinėlėje įmonės įpakavime. Visi išvardinti antihistmininiai preparatai veikia vienodai, todėl patartina turėti nors po 10 tablečių vieno iš nurodytų aukščiau vaistų.

Baltuškevičius A., Bičių produktai sveikata apiterapija.- Kaunas, 1995

Į pradžią

 

 

770x1_j.gif (67 bytes)
©2002 Bitininko Alvydo svetainė
Šviesos 6, 4183 Kurkliai, Anykščių raj., tel.8-251-49212, el.paštas alvydas.d@email.lt