Spausk čia!

Titulinis

Aktualijos

Bičių produktai

Receptai

Bitynas

Bičių ligos

Tai įdomu

Komentarai

 

Nuorodos

   
   
   
  E-mail
 

 

   
 
 

   
 

Puslapį sukūrė:
Andrius Dūda 
2002-03-21

 Bičių produktai

  Bitės gamina medų, vašką, pienelį, nuodus, pikį, žiedadulkes ir bičių duonelę.

Nuodai

Bičių nuodai - tai bitės darbininkės sekretas, pagamintas specialioje liaukoje ir sukauptas vadinamajame nuodų maišelyje. Bičių nuodų bendrieji duomenys, sudėtis, naudojimas medicinoje.    

Sudėtis

Bičių nuodai yra chemiškai sudėtinga ir galutinai neištirta medžiaga. Juose randama 30-50% sausų medžiagų, 13 baltymų ir peptidų, daugiausia melitino, kuris laikomas svarbiausia bičių nuodų veikimo dalimi, 18 aminorūgščių, 2 angliavandeniai, riebalinių rūgščių (svarbiausia skruzdžių), riebalų ir stearino, 11 neorganinių elementų (vyrauja magnis), aromatinių, lakiųjų medžiagų ir dar nenustatytų junginių. Nuodų sudėtyje dabar išskirta 50 įvairių medžiagų ir mineralinių elementų.
Bičių nuodai yra skaidrūs, aštraus kvapo ir deginančio skonio skystis. Jie ore greit džiūsta - kristalizuojasi. Skystų nuodų specifinė masė 1,085-1,131, pH 4,5-5,5. Sausi nuodai yra smulkūs, baltai pilkos spalvos kristalai, lengvai tirpsta vandenyje, jo mišiniuose su glicerinu, sunkiau - rūgštyse ir riebaluose, netirpsta spirite. Koncentruotos rūgštys ir šarmai, saulės šviesa ir aukšta temperatūra (60-150ºC) sunaikina biologiškai aktyvias bičių nuodų medžiagas. Bičių nuodai pasižymi stipriu antibiotiniu veikimu. Jų tirpalai santykiu 1:100 iki 1:1000 veikia žudančiai 17 rūšių mikrobų. Hermetiškai uždarytame tamsaus stiklo inde bičių nuodai išsilaiko nepakitę keletą metų. Bičių nuodais galima gydytis ir tiesiogiai - pagauta bitė priverčiama gelti į reikiamą kūno dalį. Taip gydantis, negalima tiksliai dozuoti jų pagal organizmo būklę ir ne visuomet turima bičių. Todėl nuodai iš bičių atimami ir paruošiami atitinkamu būdu. Įvairių šalių farmacijos fabrikuose pagaminama daug visokių preparatų su tiksliai nurodytu nuodų kiekiu. 

Balžekas J. A., Bitininko žinynas. - Vilnius, 1987

Į pradžią

 

 


©2002 Bitininko Alvydo svetainė
Šviesos 6, 4183 Kurkliai, Anykščių raj., tel.8-251-49212, el.paštas alvydas.d@email.lt