Spausk čia!

Titulinis

Aktualijos

Bičių produktai

Receptai

Bitynas

Bičių ligos

Tai įdomu

Komentarai

 

Nuorodos

   
   
   
  E-Mail
 

 

   
 
 

   
 

Puslapį sukūrė:
Andrius Dūda 
2002-03-21

Bičių produktai

  Bitės gamina medų, vašką, pienelį, nuodus, pikį, žiedadulkes ir bičių duonelę.

Žiedadulkės ir bičių duonelė

Žiedadulkės - tai vyriškos lytinės augalų ląstelės, kurias renka bitės, jas kaupia kaip maisto atsargą ir jomis maitinasi.Žiedadulkių bendrieji duomenys, sudėtis, naudojimas medicinoje.    

Naudojimas medicinoje

Gydymui žiedadulkės pradėtos vartoti šio šimtmečio viduryje. Ilgamečiais klinicistų stebėjimais įsitikinta, kad žiedadulkės reguliuoja žarnyno veiklą tiek esant vidurių užkietėjimui, tiek ir esant viduriavimui, ypač tais atvejais, kai vyrauja virškinamojo trakto (skrandžio, žarnyno, tulžies pūslės ir latakų) funkcinai sutrikimai. Jei skrandžio sulčių rūgštingumas yra normalus, žiedadulkės skiriamos po 30 g (2 valgomieji šaukštai) kasdien. Jos geriamos 1 ar 2 kartus per dieną, valgant arba po valgio užgeriant virintu vandeniu. Lėtinio gastrito atvejais, esant sumažėjusiam skrandžio sulčių rūgštingumui, žiedadulkes patartina gerti kartu su medaus tirpalu 5-10 min. prieš valgį. Žiedadulkės yra naudingos, gydant skrandžio ir dvylikapirštės žarnois opaligę. Jas geriant kartu su medaus tirpalu, greičiau pavyksta sureguliuoti skrandžio sulčių rūgštingumą, jos apsaugo skrandį nuo opos kraujavimo, o esant kraujavimui iš opos, žiedadulkės naudojamos su kitais kraiją stabdančiais preparatais - greičiau pavyksta sustabdyti kraujavimą. Virškinamojo trakto ligų gydymo kursui patartina suvartoti apie 300 g žiedadulkių. 
Žiedadulkėmis galima gydyti lėtinius kepenų ir tulžies pūslės uždegimus. Jos yra naudingos, gydant lėtinį alkoholizmą (kada yra dar nedidelis kepenų pažeidimas be ryškių kepenų cirozės pažymių), besivystanti kartu su depresija ir kitais nervų sistemos pažeidimais. Šiais atvejais žiedadulkės gydo ne tik kepenis, bet ir nervų sistemą, organizmą aprūpina vitaminais bei pilnavertėmis aminorūgštimis, kurių labai trūksta sergantiems lėtiniu alkoholizmu.
Neblogų rezultatų galima pasiekti, gydant žiedadulkėmis lėtinį prostatitą ir prostatos padidėjimo (adenomas) ankstyvas stadijas. Šiais atvejais reikia vartoti po 15-20 g žiedadulkių per dieną, jas geriant per 3 kartus. Gydymo kursą tęsti 2-3 mėn., kontroliuojant šios srities specialistui urologui.
Gydant žiedadulkėmis bet kurios kilmės vidaus organų ligas, jos gerina kraujo rodiklius: nyksta mažakraujystės požymiai, normalėja leukocitų kiekis net ir tais atvejais, kai leukopenija (sumažėjęs leukocitų kiekis) buvo sukelta, švitinant radioaktyviais spinduliais.
Ypač buvo geri rezultatai, gydant žiedadulkėmis klimaterines neurozes, įvairios kilmės nerveines depresijas, ypač ankstyvos aterosklerozės atvejais, kai dar nėra ryškių organinių pakitimų, o vyrauja funkciniai nervų sistemos sutrikimai. Šiais atvejais žiedadulkės gerina nuotaiką, miegą, atkuria fizines ir psichines jėgas. Jos padeda greičiau atsigauti žmogui po sunkių infekcinių ligų ar operacijų.
Nors tiesiogiai su žiedadulkėmis negalima pagydyti vėžinių ligų, bet atliktais ir dabar atliekamais eksperimentiniais ir klinikiniais tyrimais įsitikinta, kad žiedadulkės, teigiamai veikdamos -mogaus imuninę sistemą, stiprina kraują, naudojamos kartu su kitomis gydymo priemonėmis, padeda gydyti ir šią sunkią ligą.
Žiedadulkės dažnai naudojamos kardiologinėje praktikoje. Įrodyta, kad jos mažina cholesterolio kiekį kraujyje, apsaugo nuo trombų susidarymo, todėl jos naudojamos įvairių aterosklerozės formų atvejais. Nustatyta, kad žiedadulkės mažina stiprių širdies preparatų (gliukozidų) pašalinį poveikį. 
Net ir sveikiems asmenims, ypač tiems, kurie dirba sunkų fizinį ar protinį darbą, o taip pat ir sportininkams patartina vartoti žiedadulkes profilaktiškai, skiriant jas - po 15-20 g per dieną suaugusiems, o vaikams priklausomai nuo jų amžiaus po 5-10 g. Žiemą ir pavasarį profilaktiškai naudojamos žiedadulkės, bičių duonelė ir medus padeda išvengti peršalimo ligų. Naudojant mitybos racione žiedadulkes, galima padidinti ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų atsparumą infekcinėms ligoms, pagerinti bendrą organizmo imuninę būklę. Lietuvoje jau sukurti receptai maisto gaminiams ir gaivinantiems gėrimams su medumi ir žiedadulkėmis gaminti.

Negalima vartoti žiedadulkių

Nepatartina jų vartoti paaugliams lytinio brendimo metu, nes žiedadulkėse esantys vitaminas E ir kai kurie harmonai gali iškreipti normalią lytinio brendimo eigą. Alergiją bičių surinktos žiedadulkės sukelia retai. Jų negalima vartoti sergantiems bronchine astma, asmenims alergiškiems medikamentams, ypač B grupės vitaminams.

Baltuškevičius A., Bičių produktai sveikata apiterapija.- Kaunas, 1995

Į pradžią

 

 


©2002 Bitininko Alvydo svetainė
Šviesos 6, 4183 Kurkliai, Anykščių raj., tel.8-251-49212, el.paštas alvydas.d@email.lt