Spausk čia!

Titulinis

Aktualijos

Bičių produktai

Receptai

Bitynas

Bičių ligos

Tai įdomu

Komentarai

 

Nuorodos

   
   
   
  E-Mail
 

 

   
 
 

   
 

Puslapį sukūrė:
Andrius Dūda 
2002-03-21

Bičių produktai

  Bitės gamina medų, vašką, pienelį, nuodus, pikį, žiedadulkes ir bičių duonelę.

Žiedadulkės ir bičių duonelė

Žiedadulkės - tai vyriškos lytinės augalų ląstelės, kurias renka bitės, jas kaupia kaip maisto atsargą ir jomis maitinasi.Žiedadulkių bendrieji duomenys, sudėtis, naudojimas medicinoje.    

Sudėtis

Svarbiausia žiedadulkių sudėtinė dalis - pilnaverčiai baltymai (jų yra 26-40%). Žiedadulkėse yra 5-7 kartus daugiau aminorūgščių, negu jautienoje ir kiaušiniuose, be to, jose yra daug nukleino rūgščių ir nukleoproteidų,apie 20% augalinių riebalų. Paminėti lipidai, iš kurių susidaro vitaminas D, kai kurie hormonai, "surišantys" cholesterolį ir šalinantys iš organizmo jo perteklių.. Žiedadulkėse yra apie 2% fosfolipidų. Jie sulaiko riebalų kaupimąsi kraujagyslėse. Šiame bičių surinktame produkte esantys karotinoidai virsta vitaminu A, gerinančiu regėjimą. Žiedadulkėse yra nemažai vitamino C ir rutino, kurie didina viso organizmo kraujagyslių, o ypač kapiliarų atsparumą. Žiedadulkėse yra ir kitų vitaminų: B1, B2, B5, B6, PP, E, biotino ir folinės rūgšties. Jie stiprina nervų sistemą, skatina kraujo gamybą. Žiedadulkėse aptikta į vitaminus panaši medžiaga - inozitas - pasižymi stipriu poveikiu nuo sklerozės. Taip pat rasta archidoninės rūgšties, iš kurios organizme susidaro prostaglandinai - biologiškai labai aktyvūs organiniai junginiai. Pavyzdžiui , vienas jų - prostaciklinas - mažina arterinį kraujospūdį, gerina galvos smegenų kraujagyslių kraujotaką, apsaugo nuo trombų susidarymo.
Iš daugelio mineralinių  medžiagų, aptinkamų žiedadulkėse, bene svarbiausias yra kalis. Jo yra 400 mg/100 g žiedadulkių. Kalis gerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą. Nemažai yra fosforo ir magnio, kurie reguliuoja medžiagų apykaitą, atapalaiduoja kraujagyslių spazmus, o geležis, cinkas, ir kobaltas padeda kovoti su mažakraujyste.
  Iš kitų žiedadulkėse esančių biologiškai aktyvių medžiagų paminėti fenoliniai junginai - flavanoidai ir flavanolai. Jie mažina cholesterolį ir išplečia kraujagysles. Žiedadulkėse esančios chlorogeninės rūgštys padeda išsiskirti tulžiai ir šlapimui, reguliuoja skydliaukės funkciją. Trterpenoidai skatina protinį ir fizinį darbštumą, šalina nuovargį.
Taigi žiedadulkės yra pilnavertis, turtingas baltymų, augalinių riebalų vitaminų, mineralinių ir biologiškai aktyvių medžiagų maisto produktas, kuris, kaip ir medus, gali būti panaudotas ligų profilaktikai ir gydymui.  

 Žiedadulkės nuo bičių duonelės skiriasi

Sugrįžusios bitės su žiedadulkių nešuliais į avilį, jas deda į korių akeles ir tvirtai suspaudžia. Pridėjusios du trečdalius korio akelės, likusią dalį užpila medumi ir akelę užpildo vašku. Taip paruošta žiedadulkių atsarga ateičiai jau vadinama bičių duonele. Tai maisto medžiagų saugykla, kurioje vyksta cheminiai procesai. Bičių seilėse, meduje ir žiedadulkėse yra fermentų, kuriems veikiant skyla baltymai, riebalai ir angliavandeniai. Nuo žiedadulkių bičių duonelė skiriasi tuo, kad joje yra monosacharidų, pieno rūgšties ir daugiau vitamino K. Pieno rūgštis bičių duonelę konservuoja ir neleidžia jai fermentuotis bei gesti. Todėl bičių duonelės aktyvusis rūgštingumas (pH 4,3) yra didesnis negu žiedadulkių (pH 6,3). Savo biologine sudėtimi ir fiziologiniu poveikiu bičių duonelė beveik nesiskiria nuo žiedadulkių.

Baltuškevičius A., Bičių produktai sveikata apiterapija.- Kaunas, 1995

Į pradžią

 

 


©2002 Bitininko Alvydo svetainė
Šviesos 6, 4183 Kurkliai, Anykščių raj., tel.8-251-49212, el.paštas alvydas.d@email.lt